Testowanie radaru na Stadionie Energa Gdańsk

Studenci PG na Stadionie Energa Gdańsk

W zimowe przedpołudnie studenci Politechniki Gdańskiej z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG w ramach projektu grupowego na Stadionie Energa Gdańsk dokonywali pomiarów testowych przy pomocy radaru SAR. Radar z syntetyczną aperturą może być wykorzystywany do tworzenia obrazów powierzchni planet.

Stworzony samodzielnie przez studentów system, twórcy chcieli przetestować w warunkach umożliwiających niezaburzoną propagację fal elektromagnetycznych. Jako takie miejsce świetnie sprowadziła się otwarta i płaska powierzchnia Stadionu Energa Gdańsk, na której inżynierowie umieścili specjalne reflektory radarowe. Ich położenie badano za pomocą radaru. Urządzenie wysyłało falę elektromagnetyczną o ściśle zadanych parametrach i odbierało falę odbitą od reflektorów. Za pomocą szeregu obliczeń analizujących odebrany sygnał udało się z sukcesem zlokalizować usytuowane na murawie reflektory.

Projekt został zrealizowany we współpracy z Katedrą Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej oraz Centrum Doskonałości WiComm na Wydziale Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki na Politechnice Gdańskiej. Więcej informacji o projektach: http://wicomm.pl/.

Newsletter

Formularz kontaktowy