Znamy zwycięzcę pierwszej w Polsce Ligi Piłki Chodzonej

Retro Tempo to polska odpowiedź na Walking Football. Idea Piłki Chodzonej zrodziła się w 2011 roku w Anglii. Ogromne zainteresowania nową dyscypliną doprowadziła do powstania blisko tysiąca klubów.

Pionierski projekt Stadionu Energa Gdańsk oraz Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia dobiegł końca. Poznaliśmy pierwszego zwycięzcę Retro Tempo, projektu stworzonego dla seniorów i osób z ograniczeniami ruchowymi. 

Głównym celem Retro Tempobyło zachęcenie do aktywności zdrowotnej osób z ograniczeniami ruchowymi, ich integracja oraz zwiększenie świadomości dotyczącej wpływu aktywności ruchowej na zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. 

Uczestnicy darmowego projektu przez miesiąc trenowali pod okiem lokalnych animatorów sportu, którzy przygotowywali ich do turnieju finałowego. Zawodników szkolił także znany trener Wojciech Łazarek, były selekcjoner reprezentacji Polski oraz Józef Gładysz, dawny szkoleniowiec Lechii Gdańsk, wychowawca i trener takich piłkarzy jak Jarosław Bieniuk, Dawid Banaczek czy Marek Zieńczuk, a obecnie trener odpowiedzialny za szkolenie młodzieży w gdańskim klubie. Podczas zajęć seniorzy poznali zasady Piłki Chodzonej, które uwzględniają ograniczenia sprawnościowe. Na boisku nie było więc biegania, skakania czy uderzania piłki powyżej pasa.

Motywacje uczestników do wzięcia udziału w projekcie były różne. Jedni z nich chcieli poprawić swoją sprawność fizyczną, aby móc wspólnie ze swoimi wnukami grać w piłkę, innym zależało na poznaniu osób, które tak jak oni kochają futbol. Byli też tacy, którzy chcieli po prostu spędzić wolny czas w sposób inny niż zwykle.

Zgłosiliśmy się do projektu wspólnie z żoną, bo zawsze lubiliśmy sport. Od lat aktywnie kibicujemy Lechii Gdańsk, dlatego kiedy usłyszeliśmy o projekcie, od razu wiedzieliśmy, że to coś dla nas. Dzięki Retro Tempo poznaliśmy wspaniałych ludzi, którzy są dowodem na to, że sportem można cieszyć się w każdym wieku  – mówi jeden z uczestników projektu.

Turniej finałowy odbył się na hali przy ulicy Meissnera. Wzięło w nim udział 17 osób. Spośród uczestników rozlosowano trzy drużyny. Biali, Pomarańczowi i Zieloni rozegrali między sobą 4 mecze, w których padło 7 goli. W finale Retro Tempo zagrały drużyny Białych i Pomarańczowych. W regulaminowym czasie gry padł bezbramkowy remis. O zwycięstwie zadecydowały rzuty karne. Po emocjonującym pojedynku zwyciężyli Pomarańczowi wygrywając tym samym pierwszą w Polsce ligę Piłki Chodzonej. 

Bardzo cieszy nas fakt, że projekt został tak ciepło przyjęty wśród seniorów.Uczestnicy jeszcze przed finałem pytali nas czy będzie kolejna edycja Retro Tempo. Już teraz możemy powiedzieć, że planujemy powrócić z naszą inicjatywą na wiosnępodpowiada Wojciech Dąbrowski, Dyrektor ds. Komunikacji i CSR Stadionu Energa Gdańsk i dodajeZależało nam na tym, aby jak najwięcej osób z dysfunkcjami ruchowymi dowiedziało się o naszej lidze.Zadowolenie uczestników z pewnością będzie najlepszą rekomendacją i zachętą do udziału w kolejnej edycji.

Unikatowy w skali kraju projekt wsparł Pomorski Okręgowy Związek Piłki Nożnej oraz Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańska. 

Autor zdjęć: Tadeusz Skwiot

TS 46496

Newsletter

Formularz kontaktowy